Způsobuje příliš mnoho vláken žaludeční křeče?

Vlákno je doporučenou součástí zdravé výživy. Získání správného množství vlákniny denně pomáhá udržovat trávení hladké a pomáhá předcházet zácpě. Pokud však konzumujete příliš mnoho vláken na jedno sednutí nebo přidáte příliš mnoho vlákniny příliš rychle do stravy, může to způsobit plynatost a křeče. Úprava dávky vlákniny může obvykle zabránit žaludečním křečím. Pokud tomu tak není, užívání doplňku ke snížení množství plynu v střevě může nabídnout úlevu. Žaludeční křeče, které jsou závažné nebo trvalé, by měly být léčeny lékařem.

Vláknina

Dietní vláknina se nachází ve všech rostlinných potravinách, které konzumujeme, podle zdravotnického centra Univerzity Marylandu. Většina těchto potravin obsahuje směs dvou druhů vláken, nerozpustné a rozpustné. Nerozpustná vláknina, která se nachází v potravinách, jako jsou pšeničné otruby, ovoce a nějaká zelenina, se nerozpouští ve vodě a přidává do stolice objem, čímž pomáhá lépe procházet střevem. Rozpustná vláknina se naopak rozpouští ve vodě a tvoří gelovitou stolici, která pomáhá zpomalit trávení. To zabraňuje žaludku a střevám, aby absorbovali příliš mnoho cukru a škrobu, což pomůže kontrolovat hladinu cholesterolu a případně pomůže zabránit mozkové příhodě a srdečním onemocněním. Rozpustná vláknina je běžná u fazolí, otrub, hrášku a většiny ovoce.

Problémy s vlákny

Jelikož se vlákno nerozkládá v žaludku nebo tenkém střevě, přechází do hrubého střeva, kde bakterie pracují na tom, jak je to možné. Tento proces produkuje plyn, který může být nadměrný, pokud se bakterie ve vašem systému nepoužívají k rozbíjení vlákna. Přidání velkého množství vlákniny do vaší stravy velmi rychle je běžnou příčinou nahromadění plynu. Jíst příliš mnoho vlákniny v jednom posezení může mít stejný účinek.

Možné řešení

Pokud se právě začínáte zvyšovat množství vlákniny ve vaší stravě, postupně zvyšujte množství vlákniny, které konzumujete denně po dobu několika týdnů, dokud nedosáhnete požadovaného množství – což je mezi 20 gramů a 30 gramů denně, Podle Harvard School of Public Health. To dává tělu čas na přizpůsobení, což může zabránit křečemi a plynu. Vyhněte se jíst nad doporučené množství vlákniny denně, jakmile je vaše tělo upraveno, aby se zabránilo dalšímu plynu a křečím. Pokud užíváte vláknové doplňky, ujistěte se, že pijete 8 oz vody, abyste zabránili vzniku plynů a zácpy.

Další úvahy

Můžete zaznamenat příznaky křeče i po pomalém přidání množství vlákniny ve vaší stravě. Pokud jsou křeče mírné, může mít přínos pro snížení hladiny plynů ve střevě. Pokud křeče pokračují nebo jsou závažné, poraďte se s lékařem, abyste vyloučili problém s trávením. I když vlákno se často doporučuje pro poruchy trávení, zvláště syndrom dráždivého střeva, přebytek plynu může způsobit exacerbaci příznaků u některých lidí.