Ženšen a krevní tlak

Ženšen je kořenová bylina obhájená v tradiční medicíně za její přínos pro zdraví. Dvě hlavní druhy ženšenu se mění v důsledku klima, v němž rostou. I když oba typy obsahují aktivní sloučeniny nazývané ginsenosidy, bylo zjištěno, že orientální ženšen přispívá ke snížení krevního tlaku, zatímco americký ženšen není. Také orientální ženšen má stimulační účinek, zatímco americký ženšen má relaxační, uvolňující účinek.

Čerstvý orientální ženšen

Orientální ženšen, vědecky známý jako Panax ginseng, pochází z Číny a Koreje a je někdy nazýván asijským ženšenem nebo korejským ženšenem. Čerstvý orientální ženšen je často označován jako bílý ženšen, po jeho přirozené barvě. Po vysušení se změní na opálení. Ve studii z roku 2012 publikované v časopise “Journal of Agricultural and Food Chemistry” u hypertenzních krys zavedení ženšenu krysám zesilovalo stěny jejich krevních cév a snížilo jejich krevní tlak. To naznačuje, že orientální ženšen může zabránit vysokému krevnímu tlaku a dokonce nižšímu krevnímu tlaku u lidí.

Červený ženšen

Červený ženšen je orientální ženšen zpracovaný teplem, který se změní na červenou a prodlužuje jeho trvanlivost. Vědci potvrdili ve studii, která vyšla v roce 2000 o “Všeobecné farmakologii”, že červený ženšen také snižuje krevní tlak u hypertenzních potkanů. Ve studii publikované v roce 2000 v americkém žurnálu čínské medicíny vědci ošetřovali jednu skupinu hypertenzních pacientů s červeným ženšenem a druhou hypertenzní skupinou bez ženšenu. Zjistili, že skupina červeného ženšenu zaznamenala zvýšený průtok krve ve srovnání s skupinou nonginseng. Protože zvýšený průtok krve je spojen s nižším krevním tlakem, naznačuje to, že červený ženšen pomáhá zmírnit hypertenzi u lidí.

Americký ženšen

Americký ženšen, nebo Panax quinquefolium, pochází z Appalachian hory Spojených států. Ve studii z roku 2005 publikované v publikaci “Hypertenze” se vědci podívali na okamžité účinky amerického ženšenu měřením krevního tlaku účastníků každých 10 minut po dobu 160 minut. Ve srovnání s účastníky, kterým byl podáván placebo, těm, kterým byl podáván ženšen, nebyly zjištěny žádné rozdíly v průměrné hladině krevního tlaku. Vědci nenalezli žádnou souvislost mezi americkým ženšenem a krevním tlakem. Ve studii z roku 2006 publikovaném ve stejném časopise výzkumníci zjistili, že ani americký ženšen nemá dlouhodobý účinek na krevní tlak. Po pravidelných kontrolách hladiny krevního tlaku účastníků během tří měsíců po podání buď ženšenu nebo placeba výzkumníci zjistili, že žádný rozdíl v krevním tlaku mezi ženšenem a skupinou s placebem.

Jak konzumovat ženšen

Chcete-li konzumovat čerstvý ženšen, nakrájejte několik tenkých plátků kořene a přidejte jej do vroucí vody, abyste získali ženšenový čaj. Můžete jej také smíchat do jídla tím, že vaříte několik plátků ve své polévce nebo jiných pokrmech. Ženšen je k dispozici ve formě prášku a tobolek. Můžete přidat prášek na smoothies nebo posypat přes vaše jídlo. Když si koupíte balený ženšen, ujistěte se, že je součástí jeho názvu “Panax”. Podle americké rakovinové společnosti mohou být výrobky z ženšenu ze Sibiře, Aljašky, Brazílie a dalších oblastí špatně označeny. Komise E, německá regulační agentura pro byliny, doporučuje 1 až 2 gramy ženšenu denně až na tři měsíce.