Zelená a žlutá stolička u batolat

Ve snaze chránit a starat se o své děti, mnozí rodiče sledují barvu jejich střevních pohybů. V některých případech se zelená a žlutá stolice může vyvinout z běžných příčin, ale může také znamenat problém. Seznamte se s fakty o změně barvené stolice u batolat, včetně možných příčin, možných komplikací a při volání na návštěvu u svého lékaře.

Fakta

Barvy vašich normálních střevních pohybů batole často vznikají z jídel, které jí. Podle Theresy Kyleové, certifikované pediatrické sestry a autora knihy “Essentials of Pediatric Nursing”, normální barvy zahrnují hnědé, oranžové, žluté a zelené. Když batolata konzumují pravidelnou stravu, potraviny, které jí, často působí na pleny nebo toaletu a kusy jídla, jako je kukuřice nebo hrášek, mohou zvýšit žlutý nebo zelený odstín na stoličku vašeho batole. Podobně, potraviny bohaté na chlorofyl – myslíte, že zelené vegetariáni – mohou vést k stolici, která má zelenou podobu. Podle Kyleho tato funkce stolice pro batolata vychází z nezralých střev vašeho dítěte.

Úvahy

Konzistence a četnost stolice vašeho batole hraje klíčovou roli v tom, že vám pomůže zjistit, zda jsou zelené a žluté pohyby střevních příčin příčinou poplachu. Normální exkrece střeva batolestem by se mohly lišit v konzistenci od toho, že jsou mírně houževnaté a jsou dobře tvarovány. V závislosti na jeho každodenních vzorech a střevních zvyklostech by vaše batole mohlo projít stolicí tak často, jak dvakrát denně nebo jen zřídka, jako jednou týdně a být stále zdravé, říká Dr. Michael Roizen, spoluautor “Zvyšování vašeho dítěte”. Bez ohledu na barvu, tenká nebo vodní stolice, která se vyskytuje třikrát nebo více denně, obecně naznačuje průjem.

Časové okno

Záchvaty s gastroenteritidou typicky způsobují většinu případů zelené nebo žluté průjmy u batolat. Tyto krátkodobé střevní infekce vznikají z různých virů a bakterií. Vedle průjem, symptomy obvykle zahrnují nevolnost, zvracení a břišní křeče. Méně častými příznaky jsou zimnice, pocení, horečka, bolesti svalů a nedostatek chuti k jídlu. Podle Medline Plus je rotavirus zodpovědný za více případů závažné gastroenteritidy u dětí než kterýkoli jiný virus nebo bakterie. Ve většině případů by tento průjem neměl trvat déle než dva nebo tři dny. Těžké případy vyžadují lékařskou péči, zvláště pokud vaše batole vyvine komplikace.

Identifikace

Neustálá nebo uvolněná zelená a žlutá stolice u batolat může znamenat poruchu malabsorpce. Tento typ zdravotního stavu nastane, když vaše batole není schopno správně trávit nebo absorbovat určité živiny z střevního traktu. Poruchy malabsorpce zahrnují intoleranci laktózy a celiakii. Porucha malabsorpce může vést k postupné ztrátě hmotnosti a může způsobit různé další příznaky, jako je průjem, bolest břicha, plyn, nadýmání, podrážděnost a krvavé stolice. Poraďte se svým lékařem, pokud máte podezření, že vaše dítě může mít příznaky poruchy malabsorpce.

Varování

Hnačka by mohla vést k dehydrataci, proto pozorně sledujte svého batole, pokud rozvíjí neobvyklé množství volné, vodnaté zelené nebo žluté stolice. Možné příznaky dehydratace mohou zahrnovat snížení vlhkých plen, potřísněných očí, sucho v ústech nebo jazyku, nedostatek slz při plače a nadměrné ospalosti nebo únavu. U batolat mohou být tyto příznaky nebezpečné a obecně vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Zabraňte případné dehydrataci tím, že vaše batošníka postižené průjmem poskytne dostatek čistých tekutin. Orální roztoky elektrolytů fungují zvláště dobře, protože poskytují Vašemu dítěti nezbytnou sůl, minerály a cukr.