Zdravotní rizika citronové šťávy

Voňavé a jasně zbarvené, citróny a citronové šťávy jsou lépe známé díky vysokému obsahu vitamínu C a draslíku než potenciálním zdravotním rizikům. Existují však některá potenciální rizika použití citrónové šťávy – ať už je pít nebo ji používat místně k léčbě akné. Přestože jsou tato rizika relativně malá a nejsou život ohrožující, můžete si stále přehodnotit své pravidelné používání citrónové šťávy.

Pálení žáhy a GERD

Známá většinou kvůli souvislostem s gastroezofageálním refluxním onemocněním nebo GERD pro krátké období, pálení žáhy nastane, když pocítíte bolestivý pocit pálení blízko horní části žaludku. U GERD můžete také pocítit nevolnost a pocit plnosti. Protože citrónová šťáva má vysoký obsah kyselin, může dráždit vaši jícnu ještě více a může zhoršit další příznaky GERD. Pokud máte vředy nebo máte riziko vředů, podráždění z citrónové šťávy může být také bolestivé, protože zvyšuje hladinu žaludeční kyseliny.

Zdraví zubů

Udržování zubů zdravých, silných a lesklých vyžaduje dobré péči o zuby a dietu bohatou na vápník. Ale vaše úsilí může být omezeno citrónovou šťávou, protože kyselina v citronové šťávě může jíst pryč na sklovinu. Studie publikovaná v publikaci “Caries Research” z roku 1996 zjistila, že pomalá eroze z citrónové šťávy může vést k skvrnám na vašich zubech, zvýšenou citlivost a případně dutinám, pokud je vystavena dlouhodobému působení citronové šťávy. Abyste snížili riziko zubní eroze, promíchejte citronovou šťávu s jinými tekutinami nebo potravinami a nepijte ji přímo.

Zvýšená absorpce železa

Podle studie publikované v roce 1987 v “British Journal of Nutrition” může citronová šťáva zvýšit absorpci železa. To bylo připsáno obsahu citronu a kyseliny askorbové v citronech, ve studii provedené na více než 200 indických žen. Tento závěr podporuje také Harvardská univerzita. Vzhledem k tomu, že vaše tělo vylučuje velmi málo železa, může být ve vašem systému uloženo nadměrné množství, které může vést k toxicitě železa. Příznaky toxicity ze železa mohou způsobit nevolnost, zvracení a průjem, nebo v extrémních případech i smrt. Přijatelná horní hranice železa je 45 miligramů denně pro všechny dospělé.

Ovlivňuje hladiny chlorochinu

V “časopise antimikrobiální chemoterapie”, studie publikovaná v roce 1994, zjistila, že dostupnost chlorochinu v těle byla významně snížena, když byla spojena s citrónovou šťávou a vodou. Chlorochin je lék běžně používaný k léčbě malárie, který často užívají Američané cestující do tropických oblastí, kde je malárie spíše záležitostí než ve Spojených státech. Tato studie, provedená na zdravých samcích, dospěla k závěru, že je pravděpodobné, že by podobné snížení účinnosti chlorochinu v boji proti malárii bylo také sníženo, protože v těle bylo méně léčivých látek.