Plody, které zvyšují hladinu cukru v krvi

Plody, jako většina potravin, obsahují sacharidy, které mohou zvýšit hladinu cukru v krvi. Ovoce však s sebou nese také množství zdravých vitaminů a minerálů, stejně jako vlákniny, které jsou součástí vyvážené stravy. Pochopení výhod plodů, jakož i toho, co ovoce může drasticky zvýšit hladinu cukru v krvi, je součástí zajištění kontroly hladiny glukózy v krvi.

Většina ovoce obsahuje cukr fruktózu. Fruktóza je typ sacharidu nazývaného monosacharid, který se skládá z jediné molekuly cukru a jednoho z nejběžnějších cukrů v přírodě. Většina ovoce také obsahuje vlákninu, jiný sacharid nebo polysacharid, který je nestravitelný, ale má mnoho přínosů pro zdraví. Ovoce také obsahují pektin, který je rozpustné vlákno, a celulóza, nerozpustné vlákno.

Vzhledem k tomu, že ovoce obsahuje sacharidy, většina ovoce zvýší hladinu cukru v krvi. Někteří je však mohou ovlivnit více než ostatní. Dobrým způsobem, jak určit účinek potravy na hladinu cukru v krvi, je znát její glykemický index. Glykemický index je hodnocení potravy, což ukazuje, jak rychle a drasticky zvýšíte hladinu glukózy v krvi. Rozsah stupnice se pohybuje od nuly do 100, čím vyšší je skóre stravy na glykemickém indexu, tím vyšší a rychlejší bude vaše hladina cukru v krvi. Pokud je potravina mezi 0 a 55, považuje se za nízkotučnou potravu. Od 56 do 69 se považuje za mírné glykemické potraviny a od 70 do 100 jedná se o vysoce glykemické potraviny. Glykemická zátěž je dalším měřítkem dopadu potravy na hladinu cukru v krvi, která bere v úvahu jeho glykemický index relativně k obsahu všech forem sacharidů, včetně vlákniny. Například meloun má vysoký glykemický index, ale nízké glykemické zatížení, protože pomalu zvyšuje hladinu cukru v krvi. Plody, které mají mírně vysoký glykemický účinek, zahrnují banány, ananas a rozinky. Nízké glykemické ovoce jsou jablka, pomeranče, mango a grapefruit.

Podle “Cecil Essentials of Medicine” by diabetici měli omezit příjem sacharidů na 15 g na jedno jídlo. To se rovná 1/2 šálku zmrazeného ovoce, 3/4 až 1 šálek melounu nebo bobulovin a 1/3 až 1/2 šálku ovocné šťávy. Sušené ovoce, jako rozinky nebo třešně, mohou obsahovat 25 g sacharidů jen za 2 polévkové lžíce.

Obsah vlákniny v ovoci může být užitečný při omezení vlivu cukru na glukózu v krvi. Jíst vlákno s jídlem snižuje jeho glykemický účinek. Vysoký glykemický index znamená klesání hladiny glukózy v krvi, zatímco nízký glykemický index potravin způsobuje mírný vzestup po delší dobu. Vláknina zpomaluje trávení jídla a také blokuje vstřebávání cukrů najednou. Tyto kombinované faktory vedou k mírnému zvýšení hladiny cukru v krvi po značnou dobu. Kromě toho ovoce nabízí celou řadu vitaminů a minerálů, takže nepřekračujte příjem ovoce jen proto, že si myslíte, že obsahuje příliš mnoho cukru.

Cukry v ovoci

Glykemický index plodů

Sýry a ovoce

Výhody ovoce