Otravy jídlem a bolest v krku

Nesprávně připravené, skladované a / nebo podávané potravinářské výrobky mohou přilákat bakterie nebo bakterie, které vás mohou vést k velmi nepříjemnému stavu: otravy potravinami. Zatímco zvracení je jedním z nejčastějších symptomů otravy jídlem, některé bakterie, o nichž je známo, že způsobují otravu potravinami, mohou vést k bolest v krku a chřipce podobné příznaky. Pokud pociťujete bolest v krku během otravy jídlem nebo po něm, existují léčby, které minimalizují vaše příznaky. Vždy pohovořte se svým lékařem, pokud máte podezření, že máte otravu jídlem, neboť některé odrůdy mohou být smrtelné.

Zvracení

Konzumace kontaminovaných potravin může způsobit zdánlivě okamžité odmítnutí jídla žaludkem, což vede k těžké nevolnosti a zvracení. Zatímco toto obvykle klesá do 24 hodin, zvracení žaludečních šťáv může vést k hrubému a boletému hrdlu. Žaludeční šťávy jsou vysoce kyselé, což může způsobit potíže s polykáním a bolesti. Poté, co se otravy jídlem ustoupí, můžete podniknout kroky ke snížení bolestivých příznaků.

Léčba bolesti v krku v souvislosti s vracením

Pokud se po pocitu otravy jídlem hrdlo cítí svědčící, bolestné a suché, můžete použít některé léčebné metody k úlevě od bolesti. Jakmile budete schopni snášet tekutiny, snažte se napít co nejvíce vody, abyste obnovili rovnováhu tekutin v těle a snížili bolestivost. Nápoje obsahující elektrolyt, jako jsou například sportovní nápoje, mohou pomoci i při ztrátě sodíku a draslíku po epizodě otravy jídlem. Navíc použijte zvlhčovač nebo odpařovač chladné mlhy, abyste obnovili vlhkost do krku. Vyhněte se kouření cigaret, alkoholu a kofeinu také může pomoci minimalizovat sucho v krku.

Patogeny a příznaky

Někdy bakterie spojené s otravou jídlem mohou také způsobit bolest v krku. To platí pro bakterie Streptococcus pyogenes. Symptomy spojené s touto bakterií trvají asi 12 až 72 hodin, aby se projevily, a mohou zahrnovat příznaky jako bolest v krku, horečka, nevolnost, zvracení, vyčerpaný nos a vyrážka. Další bakterie nazývané Corynebacterium diptheriae mohou způsobit bolest v krku, nosní zánět, horečku, zimnici, potíže s polknutím a obecný pocit malátnosti. Příznaky z obou těchto bakterií se velmi podobají příznakům streptokoků a chřipky. Z tohoto důvodu může váš lékař doporučit, abyste si v krku kultivovali krk nebo tampón, abyste zjistili, jaký druh bakterií roste v krku.

Léčba bolesti hrdla souvisejícího s bakteriemi

Pokud jsou bakteriemi souvisejícími s otravou jídlem příčinou bolesti v krku, může váš lékař předepsat antibiotikum, jehož cílem je zabít bakterie a snížit příznaky. Při plném průběhu tohoto antibiotika je důležité, aby bakterie byly zcela eradikovány. Vzhledem k tomu, že otravy potravin související s bakteriemi mohou být vysoce nákazlivé, je důležité lokalizovat kontaminovaný zdroj potravy, aby nedošlo k další infekci. Dále byste měli dodržovat pečlivé hygienické postupy, jako je mytí rukou po každém kašle.