Omezení potravin s azilektem

Pokud užíváte přípravek Azilect, lék schválený Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv v USA v roce 1996 k léčbě Parkinsonovy nemoci, čelíte možnosti smrtelných vedlejších účinků souvisejících s konzumací některých běžných potravin. Azilect zvládá symptomy Parkinsonovy choroby, jako jsou třes a svalová slabost. Ovlivňuje to i způsob, jak tělo zachází s tyraminem, což je přírodní složka různých potravin. Vědět, jak Azilect funguje a jaké druhy potravin obsahují tyramin, vám pomohou vyhnout se nebezpečné reakci.

Azilect působí tím, že udržuje hladinu dopaminu, chemické látky, která se přirozeně vyrábí v mozku. Vysoké hladiny dopaminu v mozku zabraňují symptomům Parkinsonovy choroby. Hladiny dopaminu jsou sníženy působením enzymu nazvaného monoaminooxidáza (MAO). Enzym je protein produkovaný v těle, který rozkládá látky na menší jednotky. Azilekt blokuje nebo inhibuje enzym MAO z rozpadu dopaminu v mozku. Nicméně, pokud budete jíst potraviny obsahující tyramin, tyramin také blokuje MAO z rozpadu (trávení) tyraminu.

Tyramin reguluje krevní tlak. Vzhledem k tomu, že přípravek Azilect zabraňuje trávení tyraminu, pokud užíváte léky a konzumujete potraviny bohaté na tyramin, vaše tělo bude mít vysokou hladinu tyraminu. To může způsobit, že váš krevní tlak prudce stoupá a vede k nebezpečnému zdravotnímu stavu.

Pokud se krevní tlak stane velmi vysokým kvůli hladině tyraminu, může dojít k hypertenzní krizi. V tomto okamžiku zaznamenává systolický (nejvyšší počet) krevní tlak přibližně 180 mm rtuti (Hg) nebo vyšší a diastolický (spodní číslo) nejméně 120 mm Hg. Mohou se vyskytnout následující příznaky: bolest hlavy, nevolnost, zvracení, pocení, úzkost, dušnost, rychlý srdeční tep. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud se u Vás objeví některý z těchto příznaků během užívání přípravku Azilect.

Jíst čerstvé, neošetřené potraviny je dobrý způsob, jak se vyhnout tyraminu a potenciální reakci s přípravkem Azilect. Držte se pryč od těch s přísadami nebo zpracováním přísad. Tyraminové hladiny jsou nejvyšší u starých, sušených, uzených, fermentovaných nebo zkažených produktů. Patří mezi ně starší sýry (například modrá, čedar, švýcarské a Stiltonské), maso, jako salám, mortadella, hovězí trhavá a uzená nebo nakládaná sleď. Ovoce je v pořádku, pokud není extrémně zralé nebo plesnivé. Většina zeleniny je přijatelná, s výjimkou zelí a fazole se širokými lusky, jako je fava bean. Nejíst fermentované sójové produkty, jako je miso, tempeh, tofu a sójová omáčka. Fermentační proces produkuje vysoké množství tyraminu. Tyto výrobky lze běžně nalézt v polévkových základnách, ve vegetariánských jídlech a kořeních. Také se vyvarujte pivovarských kvasnicových tablet a výrobků, jako je mléko, které obsahují kvasnice, protože obsahují také vysoké množství tyraminu. Kvasené kvasnice s výjimkou kvašených druhů mají malý tyramin a neměly by způsobovat žádný problém.

Vzhledem k tomu, že přípravek Azilect jako inhibitor MAO má potenciál pro interakci se širokou nabídkou potravin, koření a přísad do potravin (kromě těch, které jsou uvedeny v seznamu “Potraviny, které se mají vyhnout”), poraďte se s lékařem o možnosti použití jiného typu léku. Pokud přejdete na jiný přípravek, ujistěte se, že jste vyloučili tyramin ve vaší stravě nejméně po dvou týdnech po přerušení léčby přípravkem Azilect.

Fakta

Význam

Rizika a příznaky

Potraviny, které je třeba se vyhnout

Úvahy