Oka plováky a cvičení

Z času na čas každý vidí ve svém vidění malé temné skvrny. Tyto “plováky” jsou ve skutečnosti kondenzace sklovitého humoru – gel, který vyplňuje vnitřek oka. Čím více pohybu člověk dělá, takový jako během cvičení, více floaters, které lze vidět pohybující se. Většinou jsou plováky neškodné. Někdy však floaters naznačují vývoj slznice sítnice. To zahrnuje poškození sítnice – část oka, která vám umožňuje vidět.

Gely stíny

Vitreózní humor je vyroben z kolagenu, průsvitného želé podobného materiálu, který se v průběhu času stává méně pevným a tekutějším. Stříká se a vytváří shluky, které volně plavou uvnitř oka a jsou viděny jako tmavé skvrny nebo ploutve, které se pohybují ve vašem zorném poli. Jsou častější, jak stárnete. Jakákoli aktivita, jako je rychlé přemisťování očí, aby se na něco dívala, může tyto gelové hrudky vyvolat a zvýšit viditelnost plováků. Cvičení, které zahrnuje výrazné pohyby hlavy, jako je jogging a trampolína, může mít stejný účinek.

Potenciální problémy

Záblesky světla mohou někdy doprovázet plováky. K tomu dochází tehdy, když se sklovitý gel protřepe nebo přitahuje sítnici. Pěchota a záblesky, které se aktivují, se obvykle po několika vteřinách usazují a rozptýlí se. Pokud plameny přetrvávají nebo snižují vidění v očích, není to normální. To může znamenat, že sklíčko roztrhlo sítnici. Nebylo zjištěno, že cvičení způsobuje slzení sítnice, ale pokud se objeví příznaky rozmazaného vidění z ploutve, musíte vidět lékaře oka pro okamžité hodnocení. Neodstráněná, může trhlina nebo otvor ve sítnici vést ke sběru tekutin pod sítnicí a odpojení, což vede ke ztrátě vidění.