Mrazu sušené informace o výživě potravin

V minulosti kvůli nízké hmotnosti a výživovému obsahu mražené potraviny udržovaly vojáky během vietnamské války. Dnes je to běžná základna pro cestování po vesmíru. Webová stránka společnosti LoveToKnow Organic říká, že mražené sušené potraviny chutnají a vypadají dobře, mají delší trvanlivost a jsou jednodušší k přepravě a skladování než čerstvé potraviny. Některé oblíbené zmrazené potraviny obsahují zeleninu, ovoce, maso, kávu, džus, občerstvení, dezerty a večeře.

Dějiny

Mražené sušené potraviny byly kolem od dávných peruánských Inků, podle LoveToKnow Organic. Inkové uchovávali své plodiny v pohoří Machu Picchu a nízký tlak vzduchu v kombinaci s vysokou nadmořskou výškou a studeným vzduchem vyplavil vodu v plodinách. Dnes je proces odstraňování vody ze zmrzlých potravin nazýván “lyofilizací”. Proces lyofilizace byl komercionalizován po druhé světové válce.

Proces

Webová stránka služby Emergency Essentials popisuje proces sušení vymrazováním jako takový, který vytváří celou řadu snadno připravitelných potravin. Nejprve jsou čerstvé potraviny zmrazené a vakuová komora odstraňuje jejich vlhkost použitím nízkého tepla, které způsobuje, že se led vypaří bez tání. Mrazené sušené potraviny váží o 90 procent méně než před sušením vymrazováním.

Nutriční informace

Organic říká, že lyofilizované potraviny zachovávají živiny a vitamíny, které obsahovaly při prvním vybírání. Honeyville uvádí, že zmrazené sušené potraviny pomáhají spotřebitelům splňovat jejich doporučené pět porcí ovoce a zeleniny denně, neboť lyofilizované potraviny jsou vhodné pro skladování a konzumaci. Zejména zprávy Honeyville, mrzne sušené jahody, borůvky, maliny, kukuřice, mrkev a hrách poskytují další nutriční výhody jako vlákno, antioxidanty, fytonutrienty, vitamíny B a vitamín A, kyselina listová, železo, folát, thiamin, kyselina pantothenová a vitamín Americký institut pro výzkum rakoviny uvádí, že antioxidační fytochemikálie čerstvého ovoce jsou uchovávány poté, co jsou ovoce lyofilizovány a že tyto fytochemikálie jsou schopny dosáhnout krevního řečiště.

Dehydratovaný versus sušený

Wilderness Dining vysvětluje, že lyofilizované potraviny se liší od dehydratovaných potravin několika způsoby. Mrazené sušené potraviny jsou vyráběny s použitím nízkého tepla, které způsobuje jen minimální poškození původního aroma, struktury a chuti. Proces je však časově náročný a strojní zařízení je drahé. Na druhou stranu, říká Wilderness Dining, vlhkost dehydratovaných potravin se odstraňuje odpařováním, což je levnější metoda, která funguje lépe pro potraviny, jako jsou papriky, rajčata a cibule. Webová stránka Survival Acres uvádí, že typické dehydratované potraviny jsou jedlé složky Jako je rýže nebo fazole, a vyžadují vaření a koření. Mrazené sušené potraviny často obsahují několik nebo více koření a přísad a jsou předvařené. Po otevření musejí být potraviny vysušené mrazem vyhřívány pouze v horké vodě.

Bezpečné uložení

Doba použitelnosti pro lyofilizované potraviny se liší podle typu potravin. Například společnost Survival Acres tvrdí, že firma Mountain House tvrdí, že její mrazové sušené potraviny mají 30letou trvanlivost a společnost Alpine Aire říká, že její potraviny sušené vymrazením trvají 15 let. Klíčem k bezpečnému zachování potravin je způsob jejich ukládání. Survival Acres říká, že uchovává mražené sušené potraviny z přímého slunečního světla, na chladném nebo tmavém místě s konstantní teplotou a mimo oblasti, které by mohly zaplavit. Dodatečná výhoda pro zmrazené sušené potraviny, říká společnost, pochází z koncentrované velikosti, což umožňuje jednostranný přísun jídla, který se hodí do oblasti 2 stopy až 3 stopy v průměru, přičemž balíky se skládají asi 5 stop vysokým. Dodává, že lehké závaží vysušených mrazem – asi o 75 až 90 procent lehčí než jejich původní hmotnost – činí z nich ideální pro balení v souborech pro přežití nebo v nouzových situacích.