Med a draslík

Méně než 2 procenta dospělých ve Spojených státech dostával dostatek draslíku pravidelně, uvedla studie z roku 2012 zveřejněná v časopise American Journal of Clinical Nutrition. Potřebný draslík je vyžadován pro vaše tělo k udržení správné funkce nervového a svalového systému. Dieta bez draslíku může zvýšit riziko osteoporózy, vysokého krevního tlaku, mrtvice a onemocnění ledvin. Zatímco mnoho potravin – včetně medu – obsahuje draslík, ne všechny jsou dobrým zdrojem minerálu.

Obsah draslíku

Podle ministerstva zemědělství USA obsahuje 1 polévková lžíce medu 11 miligramů draslíku. Zdraví dospělí potřebují denně 4 700 miligramů draslíku a 1 polévková lžíce medu by dodávala pouze 0,23 procent tohoto požadavku. Vzhledem k tomu, že med neposkytuje alespoň 10% doporučené denní dávky draslíku, v pokynech USA pro potraviny a léky se uvádí, že nelze považovat za dobrý zdroj draslíku.

Srovnání s jinými potravinami

Honey obsahuje asi 1 litr slunečního draslíku, který slouží jako 1 čajová lžička mleté ​​sušené skořice, jednoho hroznového muštu, jedné kosti kuřecí vývaru nebo bujónu nebo 1 tekuté unce připravené náhrady kávy. Potraviny jako majonéza, vařené rýžové nudle, máslo, olivy a rostlinné oleje, jako je olivový, sezamový nebo slunečnicový olej, obsahují méně draslíku na porci než med. U potravin, které dodávají 10% nebo více RDA draslíku na porci, zvolte pečené brambory, džusy, hrozinky, rajčatovou šťávu, sušené meruňky nebo fazole jako sójové boby nebo lima.

Sodík a draslík

Chcete-li získat maximální užitek z draslíku, který získáte z potravin, jako je med, kontrolujte příjem sodíku. Ve vašem těle je hladina těchto dvou minerálů spojena: čím více sodíku ve vašem krevním řečišti, tím více draslíku vaše tělo eliminuje. Dieta s vysokým obsahem sodíku zvyšuje vaše riziko vysokého krevního tlaku, srdečních chorob a mrtvice. Naproti tomu jíst více draslíku pomáhá snížit koncentraci sodíku v těle. Snažte se omezit na 2300 miligramů sodíku denně a zahrnout více jídel s vysokým obsahem draslíku do pravidelných jídel.

Expertní přehled

Přestože med obsahuje malé množství nezbytných vitamínů a minerálů, jeho příjem kalorií je primárně zajištěn jednoduchými cukry. USDA doporučuje omezit příjem bohatých jednoduchých zdrojů cukru, jako je med, co nejvíce, protože dodávají kalorie do vaší stravy bez přidání významného množství živin. Vychutnejte si med jen příležitostně a s mírou, kdykoli budete moci, naučte se konzumovat potraviny bez přídavku medu.