Má příjem soli ovlivnit dnu?

Dna, typ artritidy, postihuje převážně muže a velmi málo žen po nástupu menopauzy. Téměř 3,4 milionu mužů trpí dnou ve Spojených státech. Se silnou asociací mezi diety a dnavými vzplanutími, mnoho pacientů s dny se obrací na svou dietu a nabízí řešení bolestivého otoku kloubů.

Historie dny

Dřívější známost jako “onemocnění bohatého člověka” je nejčastěji spojována s bohatstvím, v němž lidé mohli v bohatém množství bohatých, drahých potravin. Vzhledem k tomu, že výzkum pokročil, jsme nyní schopni vidět, že dna se může projevit jako důsledek diety, stresu, alkoholu nebo drog, hladovění nebo za přítomnosti jiných nemocí. Ačkoli nyní víme, že dna může mít vliv na lidi z různých sociálně-ekonomických stavů, dietní doporučení protínají všechny demografické údaje se společným cílem prevence komplikací.

Co je dna?

Dna je metabolická porucha, při které vysoké hladiny kyseliny močové vedou k symptomům podobných artritidě. Rozpad purinu, sloučeniny nalezené ve všech buňkách – včetně potravin – vytváří kyselinu močovou. Nejčastěji se vyskytují otoky, bolest a zarudnutí velkého prstového kloubu, kotníků a kolen, protože hladiny kyseliny močové se zvyšují v kloubní nebo synoviální tekutině. Dny z dutiny mohou být akutní, trvající tři až deset dní, ale mohou se stát chronickými, což má za následek časté záchvaty bolesti a otoku.

Příjem soli

Ačkoli byl proveden jen málo výzkumu týkajícího se přímého dopadu příjmu sodíku na dnu, několik komorbidit citlivých na příjem soli, jako je onemocnění ledvin, cukrovka, hypertenze a ledvinové kameny, poukazuje na význam nízké sodné stravy. Výzkum publikovaný v lednu 2002 vydání “The New England Journal of Medicine” uvádí, že snižování příjmu soli výrazně snižuje recidivu ledvinových kamenů u pacientů trpících dny.

Doporučení stravování

Vedle stravy s nízkým obsahem sodíku by měli trpící dny usilovat o konzumaci vyvážené stravy s vysokým obsahem mléčných výrobků s nízkým obsahem tuku, ovoce, zeleniny a nízkých mořských živočichů, hovězího masa, vepřového masa a masa z volně žijící zvěře. Konzumace bílkovin především z vaječných bílků, ořechů, arašídového másla a nízkotučného tvarohu není spojena se zvýšeným výskytem dny. Zamezení výskytu alkoholu je také doporučeno, aby se zabránilo vzplanutí dny.