Lněné semínky a menstruace

Lněné semínko může pomoci zlepšit hladinu cholesterolu a snížit riziko onemocnění srdce a rakoviny, podle zdravotnického centra University of Maryland. Tato malá semena mají také potenciál pomáhat udržet váš pravidelný menstruační cyklus a omezit vedlejší účinky, které se někdy vyskytují během menstruace, i když důkazy o tom jsou ještě předběžné a konfliktní.

Lněné semínky a menstruace

Pravidelné konzumace lněného semene může přispět k pravidelnějšímu ovulaci. Studie publikovaná v roce 1993 v časopise Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism zjistila, že ženy, které pravidelně jedli lněný prášek ovulovaný během každého menstruačního cyklu, ale když tyto ženy sledovaly svou pravidelnou stravu s nízkým obsahem vlákniny, nevyvolávali ovulaci během tří z 36 Menstruační cykly. Fáze menstruačního cyklu mezi ovulací a začátkem menstruace, nazývaná luteální fáze, byla také delší, když ženy konzumovaly prášek z lněného semene. Krátká luteální fáze je někdy spojena s neplodností.

Omezení křečů

Pokud máte obvykle premenstruační příznaky, přidání lněného semínka do vaší stravy může pomoci. Článek na webové stránce časopisu Fitness uvádí, že studie ukázaly, že přidání lžíce nebo dvou lněných semen do vaší stravy každý den může pomoci snížit křeče během menstruace. Omega-3 tuky poskytované lněným semenem mohou pomoci zpomalit uvolňování látek zvaných prostoglandiny, které jsou často zodpovědné za křeče během menstruace. Studie publikovaná v “American Journal of Obstetrics and Gynecology” v dubnu 1996 zjistila, že užívání doplňku omega-3 pomohlo snížit menstruační bolest ve srovnání s užíváním placeba.

Snížení bolesti prsu

Přidání asi 25 gramů lněného semínka na vaši stravu každý den po dobu tří měsíců může také omezit bolest prsu, kterou ženy někdy zažívají na počátku svého období, podle studie citované společností MedlinePlus. Přezkumný článek publikovaný v časopise Journal of Obstetrics and Gynecology Canada v lednu 2006 podporuje toto doporučení a dospěl k závěru, že lněná semínka by měla být doporučena jako léčba tohoto typu bolesti prsu.

Další úvahy

Lněné semínky mohou interagovat s antikoncepčními léky, ředidly krve a léky proti cukrovce, proto se s lékařem poraďte s lékařem, než je přidáte do stravy. Lidé s rakovinou citlivou na hormony, jako je rakovina prsu nebo vaječníků, by měli také před použitím lněného semena zkontrolovat u svého lékaře, protože může změnit hladinu některých hormonů a může se chovat jako estrogen ve vašem těle.