Lepku a sushi

Většina ingrediencí sushiových surovin – čerstvé ryby, mořské řasy, rýže a bylinky – jsou bezlepkové. Některé přísady však obsahují lepek. Kromě několika složek, které jsou bezlepkové, jako čerstvé ryby, mohou být kontaminovány lepektem. Takže i když máte pocit, že vaše oblíbené sushi roll neobsahuje žádné složky, které obsahují lepek, nechte váš server vědět, že nemusíte mít lepek, jakmile si objednáte.

Imitace krabího masa je zpracovaná forma surimi ryb. Je to nenákladná forma mořských plodů, která je vyrobena tak, aby měla chuť stejně jako krabové maso. Problém spočívá v tom, že k získání struktury a chuti krabů přidávají výrobci pšeničný lepek nebo pšeničnou mouku. Gluten bílkovina z pšenice je nejlevnější způsob, jak získat správnou strukturu v napodobenině krabího masa při výrobě, který je stabilní. Když objednáváte sushi kraby, ověřte, zda je vyroben ze skutečného krabího masa, nikoliv z imitace.

Rýže je zrno, ale to není spojeno s ječmenem, žito nebo pšenicí, takže je typicky na bezlepkovou dietu. Musíte si však být vědomi, odkud pochází vaše rýže. Jelikož je to plodina, je možné, že další zbytky zrn obrátí na rýžová pole. Pokud vyrábíte sushi doma, přečtěte si štítek na balení rýže, abyste ověřili, že je bezlepková. Pokud na štítku nevidíte “bezlepkové”, “bez lepek”, “bez lepku” nebo “bez lepku”, je možné, že vaše rýže obsahuje stopové množství lepek. Když vyjedete jíst, požádejte šéfkuchaře, jestli je rýže, kterou používá, bez lepku. Jakákoli rýže označená jako “bezlepková” nesmí obsahovat více než 20 dílů na milion lepku, jak uvádí Úřad pro potraviny a léčiva USA.

Stejně jako jste opatrně upozorňovali kuchyni na citlivost na lepek, dejte pozor na namáčení omáček. Sójová omáčka obsahuje lepek, takže budete muset požádat o typ, který je bezlepkový. Wasabi obecně neobsahuje lepek, ale může se kontaminovat leptem v zpracovatelském závodě nebo má barvivo, které má lepek. Konečně, některé koření nebo příchutě příchuti by mohly přidat trochu lepek do sushi entree. Kuchaři mohou přidávat tyto koření do rýže, posypat je přímo na ryby nebo je míchat do omáček. Přečtěte si štítek nebo požádejte šéfkuchaře o jistotu.

Gluten se může držet sushi bez lepku, pokud je povrch kontaminován. Například pokud šéfkuchař hodí několik pšeničných nudlí do vroucí vody, pak se dotkne prkénky a ryb pro vaše sushi, vaše jídlo se může naklonit lepením. To je důvod, proč je důležité informovat každého, kdo připravuje vaše jídlo, o vašich dietních potřebách. Před manipulací s potravinami budou muset změnit rukavice a dezinfikovat všechny povrchy vaření.

Imitace krabího masa

Rýžové obavy

Gluten v přidaných složkách

Závěrečné podrobnosti