Kyselina glykolová a tmavá kůže

Kyselina glykolová je druh alfa-hydroxykyseliny získané z cukrové třtiny. Přírodní, ve vodě rozpustná chemická exfoliant, běžně se objevuje v topických kosmetických prostředcích pro stárnutí, poškození sluncem a kůži náchylnou na akné. Kyselina glykolová je obecně považována za bezpečnou pro tmavou kůži a často se používá k potlačení příznaků hyperpigmentace, neškodného stavu charakterizovaného tmavými, změkčenými kůži.

Pozadí

Hyperpigmentace nastává, když nadměrně stimulované nebo poškozené buňky způsobují příliš mnoho melaninu, což je chemikálie, která určuje barvu pleti. Řada faktorů spouští tento stav, včetně hormonů, expozice slunce a zranění pokožky způsobené popáleninami, poškrábáním a akné. Ačkoli hyperpigmentace může mít vliv na muže a ženy všech závodů, lidé z barvy jsou nejvíce náchylní.

Výhody kyseliny glykolové

Kyselina glykolová je k dispozici v několika kosmetických přípravcích, od nadávkových lotion až po lékařské povrchové povrchové peelingy. Chemikálie pracuje na omlazení pokožky proniknutím nejvyšší vrstvy pokožky. Tam pomáhá rozbít mrtvé, poškozené buňky pro snadnější odstranění a odhaluje zdravější vrstvu pokožky pod ním. Kyselina glykolová může pomáhat zmírnit účinky hyperpigmentace postupným odlupováním tmavých značek a jizev.

Přípravky přes přepážku

Výrobky kyseliny glykolové jsou k dispozici v koncentracích 5 až 20%. Výrobky zahrnují mytí na obličej, lotiony a sérum, které jsou formulovány pro častou samoaplikaci. Lidé obvykle vidí výsledky za několik měsíců, říká Dr. Susan Taylor, autor knihy “Brown Skin”.

Chemické peelingy

Kůry kyseliny glykolové pro hyperpigmentaci jsou uvedeny jako série čtyř až šesti ošetření, z nichž každý je oddělen přibližně měsíc od sebe. Peel se pohybuje v rozmezí od 20 do 70 procent. Vzhledem k vyšší koncentraci kyseliny mají chemické peelingy potenciál dalšího poškození kůže. Pouze lékař nebo kvalifikovaný estetik by měl provádět chemické peelingy.

Úvahy

Kyselina glykolová je dobře tolerována tmavšími pigmentovanými kůžemi, zvláště když se intenzita léčby postupně zvyšuje v průběhu času, podle Ronalda L. Moya podle “Peelingy kyseliny glykolové”. Kyselina glykolová však není pro všechny. Zatímco běžné nežádoucí účinky zahrnují dočasné bodnutí, zarudnutí a mírné podráždění, závažnější reakce mohou mít za následek zjizvení a dokonce horší hyperpigmentaci. Stejně jako všechny léky, poraďte se s odborníkem před použitím.