Jak zjistíte, zda je vaše dítě alergické na kravské mléko?

Pokud vaše dítě vypadá obzvláště rozrušený nebo dráždivý po krmení, může být alergická na bílkoviny v kravském mléce. Ačkoli je vzorec speciálně vytvořen s živinami určenými pro pěstování kojenců, jeho základem je obvykle kravské mléko – a mléčné výrobky, které konzumujete, dosahují vaše dítě skrze mateřské mléko. Kojenecké mléčné alergie se objevují, když imunitní systém chybí mléčné bílkoviny jako něco, co by tělo mělo bojovat, říká KidsHealth. Dobrou zprávou je, že alergie na kravské mléko je snadno ošetřitelná – buď se specializovanou receptou, nebo změnou ve vlastní stravě – a většina dětí vyrůstá do věku 2 nebo 3 let, podle Ask Dr. Sears.

Věnujte pozornost symptomy vašeho dítěte, které se obvykle objeví během několika prvních měsíců života, doporučuje KidsHealth. Některé děti mají pomalé příznaky nástupu – sedm až deset dní po konzumaci bílkovin z kravského mléka, které zahrnují volné stolice, zvracení, otupení, odmítnutí jídla, podrážděnost nebo kožní vyrážky, jako je ekzém. Méně časté mají děti příznaky rychlého nástupu, které se objevují těsně po krmení: podrážděnost, zvracení, sípání, otoky, kopřivka, svědění na kůži nebo krvavý průjem. Také, pokud vaše dítě vypadá, že má opakované nachlazení a infekce ucha, vzít na vědomí, říká Ask Dr. Sears. Mohlo by to být důsledkem vytváření tekutin v dýchacích cestách, dutinách a Eustachových trubkách ušních způsobených alergickou reakcí. Děti s tímto příznakem často projevují jemné změny chování, jako je podrážděnost a noční probuzení.

Zavolejte svého dětského pediatra, pokud máte podezření, že má alergii na kravské mléko, a proveďte počáteční schůzku, navrhuje KidsHealth. Váš lékař se vás zeptá na anamnézu vaší rodiny o alergii nebo na nesnášenlivost jídla a poté provede fyzickou prohlídku. Bohužel vaše dítě bude muset podstoupit několik testů pro diagnostiku alergie a vyloučení dalších zdravotních problémů. Obvykle lékař provede vyšetření krve a stolice, stejně jako kožní test na alergii, kde je pod povrch kůže vašeho dítěte vložena malá část mléčné bílkoviny jehlou. Váš lékař bude hledat zvýšené místo, které se na kůži objeví – nazývá se “žaludek” – a pokud ano, může mít alergii na mléko. Pediatr by také mohl doporučit test “ústní výzvou”, pokud se domnívá, že je to bezpečné, což zahrnuje vaše dítě, které konzumuje mléko během vyšetření – pak čeká v kanceláři na několik hodin, než bude sledována reakce. V některých případech lékaři opakují tento typ testu, aby mohla být potvrzena diagnóza.

Vyvarujte se konzumaci mléčných výrobků, pokud kojíte, a přejděte na vzorek založený na sójových bílkovinách, pokud jste krmení formulací, jakmile váš pediatr potvrdí alergii na kravské mléko. Pokud kojíte, možná budete chtít mluvit se svým lékařem o dalších způsobech, jak dostat vápník a další živiny do vaší stravy, protože nebudete moci konzumovat mléčné výrobky. Pokud jste podstoupili výživu, vyzkoušejte nejdříve vzorec založený na sójových bílkovinách – pokud se zdá, že vaše dítě netoleruje to dobře, může váš lékař vyzkoušet hypoalergenní vzorec. V nich jsou bílkoviny rozloženy na částice, čímž je méně pravděpodobné, že vyvolá alergickou reakci.

Poraďte se s dětským pediatrem předtím, než začnete zkoušet alternativy mateřského mléka a komerční receptury. Například poznámky Zeptejte se Dr. Sears, teprve kozí mléko je méně alergenní a snadněji stravitelné než kravské mléko – ale není životaschopnou náhražkou pro kojeneckou výživu, protože může způsobit podráždění střev a anémii. Podobně, rýžové mléko a mandlové mléko – zatímco zdravá volba pro batolata, děti a dospělé – nejsou pro děti bezpečná nebo doporučená.