Jak dlouho před lůžkem přestanu pít kofein?

Pokud pracujete, studujete nebo se jednoduše snažíte zůstat vzhůru večer – je snadné se dostat na šálek kávy nebo sody. Pokud tak učiníte, může mít negativní vliv na schopnost spát. Ačkoli kofein ovlivňuje všechny jiné, je to nejbezpečnější, pokud se po večeři vyhneme konzumaci jakéhokoli množství kofeinu.

Doba, po kterou byste se měli vyvarovat kofeinu před lůžkem, není přesná věda, protože byste nemuseli reagovat na kofein ve stejné míře jako jiný člen rodiny nebo přítel. Obecně však je to chytrá volba nepojívat kofeinovaný nápoj několik hodin před spaním. Studie z roku 2013 zveřejněná v časopise Journal of Clinical Sleep Medicine uvádí, že konzumace kofeinu šest hodin před spaním může mít škodlivý vliv na schopnost spát zdravě.

Měli byste se zdržet konzumace kofeinu mezi čtyřmi a šesti hodinami před spaním, pokud chcete mít klidný spánek, podle oddělení spánkové medicíny Harvard Medical School. Je důležité najít vzorec, který pro vás pracuje, tento vzorec může být šest hodin nebo blíž k čtyř hodinám. Konzumujte mírné množství kofeinu, například půl šálku kávy, na určitý počet hodin před spaním a zaznamenávejte kvalitu spánku. Pokud jste nespal dobře, konzumujte svůj poslední kofeinovaný nápoj dřív.

Při uvážení volby odpoledních nebo večerních nápojů nezapomeňte, že káva není jediný nápoj, který obsahuje kofein. Mnoho druhů kávy, čajů, nealkoholických nápojů a energetických nápojů je podle americké ministerstva zemědělství naloženo kofeinem. Jeden šálek kávy o objemu 8 jednotek má 95 miligramů kofeinu a láhev koše o objemu 12 jednotek má 33 miligramů kofeinu. Namísto kávy nebo kofeinované sody se rozhodněte pro vodu, ovocný džus nebo sódu bez kofeinu.

Kofein není jediná látka, která může negativně ovlivnit váš spánek. Harvardská lékařská škola varuje před konzumací látek jako je nikotin v hodinách před spaním. Jíst těžké jídlo večer může také způsobit nespavost. Pokud máte chuť na jídlo před spaním, rozhodněte se pro mléčný výrobek, jako je jogurt a sacharidy, jako je čerstvé ovoce. Vyvarujte se pití přebytečného množství tekutin, protože to může způsobit, že v noci budete chodit do koupelny.

Šest hodin je nejlepší

Znát svůj limit

Přeskočte kávu nebo sódu

Těžké jídlo Hrát roli, příliš