Herpanginy u kojenců

Herpangina je virová infekce běžná v raném dětství. Většina případů je hlášena u dětí ve věku od 1 do 4 let, ale děti jsou také náchylné k infekci, podle dětské nemocnice v Bostonu. Ačkoli herpangina může dělat dítě nepříjemné a podrážděné, většina případů se vyřeší sama o sobě asi týden bez komplikací.

Symptomy

Dítě s herpanginou obvykle rozvíjí malé, tekutiny naplněné hrbolky, které vypadají jako puchýře v ústech a zadní straně krku, podle dětské nemocnice v Bostonu. Vysoká horečka se často rychle rozvíjí a teplota dosahuje až 106 stupňů F. Další příznaky zahrnují srážení, snížení chuti k jídlu, bolesti hlavy a bolesti v ústech a krku, kde jsou léze přítomny.

Způsobit

Herpangina je virová infekce. Několik virů může způsobit stav, nejčastěji virus coxsackie nebo echovirus, Dětská nemocnice v Bostonu zprávy. Enterovirusy mohou také způsobit stav. Na rozdíl od mnoha běžných dětských virů jsou případy herpanginy nejčastěji hlášeny v létě a na podzim. Infekce je nakažlivá, takže vaše dítě má větší pravděpodobnost, že ji dostane, pokud má s sebou sourozence nebo jestliže je jiné dítě v jeho dětském centru nemocné.

Diagnóza

Pro diagnostiku dítěte s herpanginem není k dispozici žádný formální diagnostický test. Místo toho bude pediatr vašeho dítěte pravděpodobně vyšetřovat léze, aby provedla diagnózu. Vzhledem k tomu, že léze jsou zvláště vzhledové vůči herpangině, jejich přítomnost je typicky dostatečná pro diagnózu, podle MedlinePlus. Další podobná dětská infekce – ruka, slintavka a kulhavka – může také způsobit blistrové léze v ústech, ale děti s tímto stavem také typicky rozvíjejí léze na rukou a nohou, uvádí KidsHealth.

Léčba

K odstranění infekce herpanginy nejsou k dispozici žádné léky. Místo toho je cílem léčby příznaků a uklidnění dítěte, dokud se infekce nevymaže. Acetaminofen a ibuprofen pro kojence mohou pomoci snížit horečku vašeho dítěte a také zmírnit některé bolesti způsobené infekcími, uvádí MedlinePlus. Nezapomeňte však nikdy dávat aspirinu dítěti s horečkou kvůli riziku Reyeho syndromu. Měli byste také zkusit zvýšit příjem tekutiny dítěte, aby nedošlo k dehydrataci, což může nastat v případě, že dítě má vysokou horečku.

Prevence

Stejně jako mnoho jiných virů, herpangina je nakažlivá a snadno se šíří do ostatních. Pokud vaše dítě trpí onemocněním, je důležité přijmout preventivní opatření, aby nedošlo k jeho šíření. Například vaše dítě by mělo být drženo doma od péče o děti, dokud nebude dobře, doporučuje KidsHealth. Měli byste si také jistě umýt ruce často během dne, zatímco vaše dítě je nemocné. Ujistěte se také, že otřete povrch vašeho dítěte.