Hemochromatóza

Železo je nezbytnou živinou, ale lidé s hemochromatózou hromadí v těle nadměrné množství železa. Navzdory tomu, že jedí stejné potraviny jako nedotčené jedinci, jejich střeva absorbují více železa. Přebytky železa v játrech, srdci, pankreatu a hypofýze, potenciálně způsobující cirhózu, rakovinu jater, diabetes a srdeční onemocnění. Ačkoli je na vině zvýšená absorpce železa, dieta obsahující mírné množství železa se neodporuje.

Začněte zdravou dietou

Obecně platí, že lidé s hemochromatózou by měli jednoduše sledovat zdravou výživu. Pokyny klinické praxe pro hemochromatózu publikované Americkou asociací pro studium onemocnění jater v roce 2011 uvádějí, že není třeba omezovat příjem přírodních potravin bohatých na železo. Pokyny dále zdůrazňují, že pravidelné stažení krve – léčebná flebotomie – je důležitější pro snížení hladiny železa než jakákoli zvláštní strava.

Co se vyvarovat

Je zřejmé, že u lidí s hemochromatózou je třeba se vyhnout nadměrnému příjmu železa. Potraviny obohacené železem, včetně obohacených obilovin na snídani, výživných prutů a koktejlů, by neměly být konzumovány. Vitamínové a minerální doplňky obsahující železo by měly být rovněž vyloučeny. Přestože vitamín C může zvýšit absorpci železa, není třeba vyhnout se potravinám bohatým na vitamín C. Dodržování pokynů pro AASLD by se však mělo zabránit doplňkům vitaminu C. Pokyny Evropské asociace pro studium jater zveřejněné v roce 2010 rovněž zdůrazňují obecnou normální stravu, ale vyhýbají se potravinám obohaceným o železo a vitamínům obsahujícím železo. Tyto pokyny poznamenávají, že alkohol zvyšuje poškození jater a může zvýšit absorpci železa při hemochromatóze. Přestože neodpovídají výslovně tomu, aby se zabránilo nadměrnému alkoholu, bylo by to obezřetné.