Halibutová strava

Ryby – zejména mastné ryby – obsahují omega-3 mastné kyseliny, které jsou příznivé pro srdce jak u zdravých lidí, tak u těch, kteří mají kardiovaskulární onemocnění, podle American Heart Association. Asociace podporuje stravování ryb pro tyto živiny. Ačkoli halibut není jednou z nejchutnějších ryb, je stále dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin a zdravým doplňkem stravy.

Výhody

Olejovité ryby mají vysokou kyselinu eikosapentaenovou nebo EPA a kyselinu dokosahexaenovou nebo DHA. Tyto omega-3 mastné kyseliny snižují riziko nepravidelného srdečního tepu, snižují hladiny triglyceridů a zpomalují růst plaku v tepnách, hlásí srdeční asociaci. Ryba je také dobrým zdrojem bílkovin a nemá vysoký obsah nasycených tuků.

Výživa

6-oz. Filé z halibuta poskytují 36 procent doporučeného diety pro fosfor, 37 procent pro vitamin B6, 40 procent pro hořčík, 71 procent pro niacin, 91 procent pro vitamín B12 a 135 procent pro selén podle registrovaného dietetika a autora Leslie Beck. Poskytuje také vitamín A, další vitamíny B, vápník, železo a zinek. Halibut je hubená ryba s asi 220 kalorií a 4,7 g tuku na 6 oz. porce.

Doporučení

Srdcová asociace doporučuje, aby lidé bez srdečního onemocnění jedli nejméně dvě porce ryb, zejména mastných ryb, každý týden. Každá porce je 3,5 oz, nebo asi 3/4 šálku vločkané ryby. Ti, kteří mají problémy se srdcem, mají nárok na konzumaci asi 1 g EPA a DHA denně.

Omega-3 obsah

Halibut nemá ve světě mořských ryb nejvyšší hladiny omega-3 mastných kyselin, ale je stále dobrou volbou, která obsahuje 9 g na 100 g čerstvých ryb. To je v porovnání s čerstvým lososem ve výši 1,4 g na 100 g ryb, pstruhové jezero s 1,6 g, sardinky s 1,7 g, sleď s 1,7 g a makrela s 2,2 g podle poradce Anne Collinsové.

Tipy

Pro nejlepší výsledky v oblasti výživy vychutnejte halibuta pečené nebo grilované a nepečené. Vyberte si nízkotučné, nízkotučné koření, jako je citrón, koření a bylinky. Beck nazývá halibut “skvělým kulinářským plátnem”, který říká, že se jedná o chutě z různých kultur, včetně sezamového oleje, zázvoru, bílého vína, bylin, rajčat a papriky.