Ghee a mléčné bílkoviny

Ghee je vyroben z másla a je někdy nazýváno vyčištěným máslem. I když je to technicky mléčný výrobek, stejně jako mléko, jogurt, zmrzlina, smetana, máslo a sýr, je vyroben pouze z nejchudších částí mléka a obsahuje velmi málo mléčných bílkovin.

Mléčný protein

Hlavní bílkoviny nacházející se v mléce se nazývají kasein a syrovátka, které se nacházejí ve všech mléčných výrobcích. Nicméně čím je obsah mléka v mléčném výrobku vyšší, tím nižší je obsah bílkovin. Například 1 šálek plnotučného mléka má téměř 8 g bílkovin, zatímco 1 polévková lžíce. Másla má 0,1 g bílkovin a ghee nemá žádné detekovatelné množství bílkovin. Nicméně ghee může ještě obsahovat stopy mléčného proteinu kaseinu.

Mléčná alergie

Pokud máte alergii na mléko nebo kasein nebo neznášanou mléčnou bílkovinu, je nejlepší vyhnout se i stopovým množství mléčných bílkovin. Abyste předešli možným zdravotním potížím nebo vedlejším účinkům mléčných bílkovin, měli byste se vyvarovat všech mléčných výrobků, potravin pocházejících z mléčných výrobků a zpracovaných potravin obsahujících složky získané z mléčných výrobků. Vzhledem k tomu, že ghee je vyroben z mléčných výrobků, neměli byste ho konzumovat, pokud jste alergičtí na ghee, pokud nenajdete ghí, který je certifikován jako bez kaseinu.

Vytvořte si vlastní

Pokud jste alergičtí, kupujte ghee, která je certifikována bezlepkovým. Pokud nejste alergičtí, můžete si udělat bez problémů, pokud dokážete snášet stopové množství mléčných bílkovin. Vytváření ghee je poměrně snadné. Položte 1 lb nesoletého másla do pánve. Maso roztírejte a jemně ho zahřejte, dokud se nedostane k varu. Zahřejte v mírné intenzitě, odkryté, asi 15 minut, nebo dokud se nezakreslí na jasnou a zlatou barvu. Na dně pánve se vytvoří tvaroh, který obsahuje stopy mléčných bílkovin nacházejících se v másle. Zlatou kapalinu nalijte jemným sítem nebo plátnem a nechte ho vychladnout.

Použití

Můžete udržet ghee v pokojové teplotě nebo v ledničce. Ghee je při vytápění při vysokých teplotách stabilnější než máslo. Maso může spálit kvůli mléčnému bílkovině, které obsahuje, ale odstraněním většiny těchto proteinů z ghee může být vyhříván bez hoření. Použijte ghee na vaření zeleniny, vaření masa, kuře nebo ryby nebo smažení rýže.