Gastritida a příčiny nedostatečnosti vitamínů

Nedostatečná výživa, lékové interakce, syndromy alkoholismu a malabsorpce, jako je celiakie, mohou způsobit nedostatek vitamínů. Gastritida, zánět žaludku, může také způsobit nedostatek vitamínů, zejména vitaminu B-12. Pokud máte příznaky gastritidy, poraďte se s lékařem.

Zánět a gastritida

Zánět je proces, který váš imunitní systém používá k odvrácení infekce a léčbě zranění. Vyskytuje se, když hormony signalizují uvolňování tekutin a bílých krvinek z krevních cév zvyšováním pórovitosti stěn cév. Krevní sérum a bílé krvinky vystupují z krevních cév a zaplavují postižené místo, což způsobuje otok, který tlumí zraněnou tkáň. Bílé krvinky napadají všechny patogeny a umožní začátek léčby. V případech gastritidy je zánět prodloužen nebo dostatečně závažný, aby způsobil jeho vlastní problémy. To může vést k žaludečním vředům a způsobit poškození žaludeční výstelky, která brání tvorbě žaludečních kyselin, které jsou nezbytné k rozpadu potravin a absorbování vitamínů.

Atrofická gastritida

Atrofická gastritida je stav starších lidí a je považován za hlavní příčinu malabsorpce vitaminu B-12 u starších dospělých. Atrofická gastritida je chronická forma gastritidy, která způsobuje atrofii žlázám, které produkují žaludeční kyselinu. Nedostatek kyseliny trávicí také mění životní prostředí žaludku, což umožňuje škodlivým bakteriím kolonizovat oblast a dále inhibovat absorpci B-12.

Vitamin B-12

Vitamín B-12 je největší vitamín, pokud jde o molekulární velikost, a také nejsložitější. B-12 se v rostlinách nenachází. Potraviny na bázi živočišného původu jsou jedinými přírodními zdroji B-12, ačkoli mnohé potraviny bez živočišného původu jsou nyní posilovány tímto základním vitamínem. B-12 v přírodních zdrojích potravin je vázán na bílkoviny ve formě, kterou vaše střevo nemůže absorbovat. Kyseliny, které váš žaludek produkuje štěpit vitamín B-12 z bílkovin, které ho váží, což mu umožňuje vstřebat střevami. V případech gastritidy brání toto štěpení nedostatek žaludečních kyselin a vede k nedostatečné absorpci B-12.

Symptomy

Příznaky gastritidy zahrnují bolest žaludku, poruchy trávení, pálení žáhy, škytavku, nevolnost, zvracení, sníženou chuť k jídlu a tmavé fekálie. Mezi příznaky nedostatku vitaminu B-12 patří anémie, únava, slabost a brnění v rukou a nohou. Pokud to není opraveno včas, poškození nervů v důsledku nedostatku vitaminu B-12 se může stát trvalé. Poraďte se s lékařem, pokud si myslíte, že máte nedostatek vitamínu.