Gaba vs. kava kava

Kyselina gama-aminomáselná nebo GABA je aminokyselina, která je důležitá v metabolismu mozku a pomáhá při správné funkci mozku. Produkuje se ve vašem těle z kyseliny aminokyseliny glutamové. Kava kava není aminokyselina a není vyrobena ve vašem těle. Jedná se o bylinu získanou z rostliny Piper methysticum, která pochází z havajských ostrovů. Jak GABA, tak kava kava jsou prodávány jako doplňky stravy a používají se pro různé účely podpory zdraví. Oba doplňky mohou způsobovat nežádoucí účinky a ovlivňovat určité léky a měli byste si s lékařem poradit, než doplníte GABA nebo kava kava.

Můžete podpořit produkci GABA tím, že jíte potraviny, jako jsou ryby, pšeničné otruby a mandle, které jsou vysoké v prekurzoru kyseliny glutamové GABA. Neurotransmitery jsou chemikálie, které přenášejí nervové signály ve vašem těle a hrají roli při regulaci vaší nálady a GABA funguje jako neurotransmiter. Hlavním úkolem GABA je snížit aktivitu neuronu v mozku a inhibovat nervové buňky před nadměrným zapálením. Díky tomu se doplňky GABA často užívají k úlevě od úzkosti, k podpoře relaxace ak léčbě poruch pozornosti a hyperaktivity.

GABA se také používá k nárůstu nálady, zmírnění premenstruačního syndromu a zmírnění bolesti. GABA je navíc používán sportovci a lidmi, kteří chtějí získat zdravou tělesnou hmotnost. Předpokládá se, že podporuje růst svalů, spaluje tuky, zlepšuje toleranci při cvičení a zvyšuje tukovou tělesnou hmotnost. “Souhrnná databáze o léčivých přípravcích pro přírodní léčiva” však varuje, že pro účinnost přípravku GABA není k dispozici dostatek spolehlivých informací.

Kava kava je bylina, která byla po staletí používána léčebně. GABA je samotný neurotransmiter, zatímco spotřeba kava kavy mění hladiny neurotransmiterů v mozku. Hlavní účinnou látkou v kava kava jsou kavalaktony. Podle střediska Cancer Center Memorial Sloan Kettering se zdá, že kavalaktony nalezené v kava kava mění hladiny neurotransmiterů dopaminu a serotoninu v mozku, což jsou dvě chemikálie, které podporují radostnou náladu a pocity radosti. Jako takový je kava kava používána v lidové medicíně jako přírodní antidepresivum, avšak MSKCC varuje, že je třeba provést více výzkumů k potvrzení účinnosti kava kavy pro léčbu deprese.

Podobně jako u GABA je káva kava používána v alternativní medicíně jako prostředek pro zmírnění bolesti, ke snížení úzkosti a stresu, k podpoře duševní a fyzické relaxace, k léčení poruchy pozornosti s hyperaktivitou a ke snížení premenstruační bolesti. Používá se také k léčbě infekcí močových cest, edému, epilepsie, psychózy, bolesti hlavy, syndromu chronické únavy, časté nachlazení a dalších infekcí dýchacích cest, tuberkulózy, rakoviny močového měchýře a pohlavních chorob. Přestože předběžné studie naznačují, že GABA je užitečné při léčbě úzkosti, zbytek jeho údajného použití je založen především na anekdotických a ne vědeckých důkazech.

Informace GABA

GABA používá

Kava Kava informace

Kava Kava používá