Fenyklový čaj pro zácpu

Fenykl, také známý jako Foeniculum vulgare, je aromatická rostlina používaná v historii jak pro kulinářské, tak pro léčebné účely. Tradičně je fenikel běžným bylinným prostředkem pro různé trávící nemoci. Vědecký výzkum naznačuje, že pitný fenyklový čaj může pomoci uvolnit hladký sval ve střevech a zmírnit zácpu.

Tradiční použití

Fenikel je aromatická bylina s anýzovitou vůní, která je běžná v indické a středověké kuchyni. V tradiční medicíně se fenykl široce používal ke zlepšení trávení a chuti k jídlu, ke zmírnění plynatosti, nadýmání a trávení a jako projímadla. To bylo také používáno k odlehčení koliky u kojenců, ke zvýšení množství mléka u kojících matek a k léčbě glaukomu a hypertenze.

Moderní výzkum

Řada důsledných vědeckých studií podporuje použití feniklu jako léčbu zácpy. Přezkum v roce 2012 v “Mezinárodním věstníku potravinářských věd a výživy” poznamenal, že fenykl zvyšuje motilitu žaludku u zvířecích modelů, což snižuje čas přepravy potravin o 12 procent. V placebem kontrolovaném klinickém pokusu v roce 2010 uváděném v publikaci BMC Doplňková a alternativní medicína se u jedinců s chronickou zácpou zvýšila doba průchodu kolonií a počet střevních pohybů při konzumaci rostlinné směsi obsahující fenikel po dobu pěti dnů. Autoři studie dospěli k závěru, že sloučenina má laxativní účinek a je bezpečnou volbou pro léčbu zácpy.

Dávkování a příprava

Semena feniklu tvoří chutný léčivý čaj. Chcete-li připravit svůj vlastní, změřit 1 čajovou lžičku semen fenyklu a modřte je pomocí malty a tlouček. Oslabení semen pomáhá uvolňovat aktivní oleje a sloučeniny. Čerstvě vařenou vodu nasaďte na pohmožděná semena a nechte je strčit alespoň 10 minut. Pokud používáte komerčně připravený čaj, postupujte podle pokynů výrobce.

Bezpečnost

Fenykl je obecně považován za bezpečný pro spotřebu, zejména v množstvích použitých pro kuchařské účely. Nicméně jedna z hlavních složek esenciálního oleje fenyklu estragolu je spojena s vývojem maligních nádorů u hlodavců. Není jasné, zda má estragol podobné účinky u lidí. Poraďte se s lékařem dříve, než začnete používat léčivé rostliny.