Fenykl čaj a těhotenství

Fenykl čaj, voňavý nápoj vyrobený z listů nebo semen fenyklu, byl již po stovky let ve velké míře používán v naturopathické medicíně. Historicky, porodní asistentky a bylinky doporučovaly bylinu jako holistickou intervenci pro poruchy postihující ženský reprodukční systém. V moderní přírodní léčbě zůstává fenikel oblíbenou možností léčby komplikací těhotenství a laktace. Ačkoli fenikel je bezpečný při použití v množství běžně nalezeném v potravinách, léčebné dávky fenyklového čaje nebyly pro prekananty a ženy, které se chovají, prokázány jako bezpečné.

Stav GRAS

Fenikelový čaj a jeho aktivní složky jsou klasifikovány jako GRAS nebo obecně uznávány za bezpečné, Úřadem pro potraviny a léčiva. Nezávislý přehled o bezpečnosti provedený sdružením výrobců příchutí a výtažků stanovil, že anetol, účinná léčivá látka obsažená ve fenylu, je bezpečná, pokud je používána ve středně velkém množství v potravinách. Rozsáhlé testy na zvířatech naznačují, že potraviny obsahující anetol jsou pro lidské zdraví konečně neškodné. Nicméně čaje vyrobené z feniklu mohou obsahovat vysoké dávky anetolu, které přesahují doporučený denní příjem. Tyto velké dávky mohou teoreticky způsobit nepříjemné nebo nebezpečné vedlejší účinky.

Estrogenní účinky

Fenikelový čaj se zdá být výrazným způsobem ovlivňován hladinou estrogenu, ženského reprodukčního hormonu, který se podílí na koncepci, těhotenství a laktaci. Studie z roku 1980 zveřejněná v časopise Journal of Ethnopharmacology naznačuje, že estrogenní vlastnosti fenyklů pocházejí ze sloučenin anetolu, fotoanethole a dianethole, které sdílí s podobně chutnými bylinami, jako je lišejník a anýz. Všechny tyto botanické léky byly používány ke zvýšení produkce mateřského mléka, k podpoře menstruace a vyvolání porodu u těhotných žen. V třicátých letech vědci zkoumali fenyklové sloučeniny, které mění hormony pro použití při syntéze umělého estrogenu.

Účinky na těhotenství

Fenikální čaj je hormonální-měnící účinky mohou indukovat a usnadnit porod, když těhotenství uplynulo období. Nicméně, stejně jako jiné botanické léky, fenyklový čaj je považován za bezpečný pouze tehdy, pokud je používán pod vedením kvalifikované porodní asistentky nebo porodníka. Žádné studie nezkoumaly bezpečnost fenyklového čaje, pokud se užívá v léčebných množstvích během těhotenství. Teoreticky by mohlo dojít k předčasnému porodu, pokud se užívá předčasně během těhotenství. Fenyklový čaj může také překročit placentu a narušit endokrinní systém dítěte. Nepoužívejte feniklový čaj během těhotenství bez konzultace s poskytovatelem zdravotní péče.

Efekty kojení

Po těhotenství používají některé matky feniklový čaj k podpoře produkce mateřského mléka. Renomovaný laktační konzultant Kelly Bonyata doporučuje fenyklový čaj jako metodu pro zesílení let-down, reflex, který způsobuje, že kojící ženy vylučují mléko v reakci na stimulaci bradavek. Poznamenává však, že velké dávky mohou skutečně snížit produkci mléka. Ve zprávě v časopise Journal of Pediatric Surgery se uvádí, že děti vystavené velkému množství fenyklového čaje vyvinuly thelarche nebo předčasný vývoj prsu. Tento alarmující stav by mohl teoreticky nastat i tehdy, když se sloučeniny v feniklu dostanou do mateřského mateřského mléka. Kojené matky by se měly poradit s pediatrem nebo konzultantem kojení před použitím fenyklového čaje.