Fakta o letních olympijských hrách v roce 1936

Během pouhých dvou týdnů v srpnu 1936 hostilo Berlín letní olympijské hry. Německo vyhrál nabídku na hostit her z Barcelony v roce 1931, dřív, než nacistický režim pronikl do země. Navzdory politice, propagandě a potenciálnímu bojkotu několika zemí se hry nekonaly jen podle plánu, ale skutečně viděly svůj podíl na prvních místech.

Letní olympijské hry v roce 1936 zahrnovaly události na dráze a terénu, box, cyklistika, potápění, jezdectví, oplocení, gymnastika, hokej, moderní pentathlon, polo, veslování, střelba, fotbal, plavání, vzpírání, vodní pólo, zápas a plachtění. Pánská házená, kanoistika a basketbal dělali olympijský debut v těchto hrách. Přestože se v roce 1954 nakonec z olympijských her přerušila, hry z roku 1936 také představovaly různé umělecké soutěže, včetně malby, texty, plastiky, hudby a architektonického designu.

V Berlíně se stalo hostitelem 49 týmů sportovců, což je větší počet, než v předchozích olympijských hrách. Německo mělo největší tým s 348 sportovci, zatímco tým Spojených států vybojoval druhý největší tým s 312 soutěžícími. I když to, co bylo dříve Sovětským svazem silným uchazečem na olympijských hrách, se nepodílel na žádných olympijských hrách, včetně her v roce 1936 v Berlíně, až do olympijských her v Helsinkách v roce 1952.

Kvůli nové politice “Aryans”, která vyloučila ty židovské, částečně židovské a cikánské dědictví z účasti v nějakých německých atletických organizacích, nemecký tým měl pouze jednoho sportovce s částečně židovským dědictvím, který se zúčastnil her, Helene Mayerové. Mayer nakonec získal stříbrnou medaili v šermu, než se přestěhoval do Spojených států. Mezi zakázané sportovce patřil amatérský šampión Erich Seelig, ten nejlepší tenisový hráč Daniel Prenn a vysoký skokan Gretel Bergmann.

Olympijské hry v roce 1936 zaznamenaly svůj podíl na prvních místech. Nejenže to byly první olympijské hry vysílané v televizi, ale sportovci poprvé hráli tradiční olympijské torpédové relé. Dr. Carl Diem, který v roce 1936 vedl olympijské hry pro Němce, přesvědčil ředitele mediálního pokryvu Josepha Goebbelsa, aby mladí árijští sportovci nesli hořící pochodně z ostrova Olympus na berlínský stadion. Vzhledem k tomu, že nacisté ctili starověké Řekové jako předchůdce třetí říše, Diem snadno přesvědčil Goebbelsa, aby dovolil 3 342 árijských běžců, kteří přivezli baterku 3,422 km z Řecka přes Bulharsko, Jugoslávii, Maďarsko, Československo a Rakousko do Německa.

Vítěz Spojených států Jesse Owens získal své místo v historii dráhy a pole v Berlíně. Vyhrál čtyři zlaté medaile a jako afroameričan zničil pokus Adolfa Hitlera o použití her, aby dokázal Aryanovu nadřazenost. Další členka týmu ve Spojených státech, 13letá Marjorie Gestringová, se stala nejmladším ženským zlatým medailistou během každé olympiády tím, že vyhrál potápěčskou soutěž na berlínských hrách. Dánský plavec, 12letý Inge Sorensen, vzal bronz na 200m náprsenku a přinesl uznání za nejmladšího, kdo kdy získal medaili v individuální akci.

Události

Týmy

Diskriminace

Olympijská pochodeň

Hvězdní sportovci