Ex-laxní a hubnutí

Pokud hledáte zhubnout, používání laxativ může vypadat jako způsob, jak udržet vaše tělo absorbovat kalorie v potravinách. To však není účinná metoda hubnutí a může vést k vážným zdravotním komplikacím. Ex-lax je volně prodejná laxativa používaná k léčbě zácpy. Užívání přípravku Ex-Lax, které vám pomůže zhubnout, by mohlo ohrozit vaše zdraví a v žádném případě nevede k trvalému úbytku hmotnosti.

Indikace / použití

Ex-lax je stimulující laxativa obsahující sennosidy. Je k dispozici přes pult a používá se k dočasné úlevě od zácpy. Méně časté mohou být laxativa použita k léčbě některých střevních poruch nebo k přípravě střev pro operaci. Navzdory možnosti vzniku závažných nežádoucích účinků jsou laxativa jako Ex-lax někdy zneužíváni lidmi s poruchami příjmu potravy a jiní, kteří chtějí zhubnout.

Účinky

Ex-laxní práce stimuluje peristaltiku – pohyby střev, které produkují střevní pohyby – stejně jako změna sekrece vody v střevě. Obvykle se během 6 až 12 hodin produkuje střevní pohyb, dočasně zmírňuje zácpu a doprovází příznaky, jako je nadýmání a pocity plnosti.

Mylné představy

Víra, že užívání laxativ jako Ex-lax zabrání absorpci tuku z potravy, je nesprávné a potenciálně škodlivé. Zatímco mohou snížit retenci vody, laxativa nejsou užitečná pro ztrátu hmotnosti v nepřítomnosti zácpy. Ex-lax neovlivňuje tenké střevo, kde dochází k absorpci živin, což je neúčinné pro prevenci asimilace tuků a kalorií.

Zdravotní rizika

Použití přípravku Ex-lax po delší dobu nebo ve vysokých dávkách může vést k závažným komplikacím. Podle Národního sdružení pro poruchy příjmu potravy může zneužívání laxativu způsobovat nerovnováhu elektrolytů, dehydratace, slabost, poruchu ledvin, třes a rozmazané vidění. Brown University Health Services upozorňuje na rizika srdečního zástavu a jiných srdečních problémů, které mohou vyplynout z chronického průjmu vyvolaného zneužíváním laxativ. Použití Ex-lax po delší dobu může také vést k závislosti laxativu, což je podmínka, při které střeva ztrácejí schopnost fungovat samostatně. Tato “reflexní zácpa” vytváří potřebu dalšího prohlubujícího užívání, což vede k začarovanému cyklu zneužívání a stažení.

Bezpečnostní opatření

Jediným způsobem, jak zabránit vážným nežádoucím účinkům, je zabránit tomu, aby přípravek Ex-lax zhuboval. Webová stránka Ex-lax varuje před použitím výrobku po dobu delší než jeden týden nebo při přítomnosti bolesti břicha, zvracení nebo nevolnosti. Postupujte podle pokynů pro dávkování pečlivě a přestaňte užívat přípravek Ex-lax, pokud se u Vás objeví krvácení z anka nebo jiné nežádoucí účinky.

K dnešnímu dni je zdravá strava a cvičení jedinými způsoby ztráty hmotnosti, které jsou považovány za bezpečné a účinné pro dlouhodobou správu tělesné hmotnosti. Pacienti s těžko léčitelnou obezitou mohou být kandidáty na léčbu léky na předpis, operace nebo jiné terapie.

Úvahy