Domácí prostředky pro bolesti patek

Bolesti patek jsou běžným problémem. Podle Americké asociace pro fyzikální terapii je nejčastější příčinou bolesti patek, což postihuje 2 miliony dospělých ročně. Planární fascia je hustá šňůrka na spodní části nohy, spojující patní kost s prsty a podpírající oblouk. Tato tkáň může být zraněna kvůli nadužívání, nadváze a tvaru. Plantární fasciitis je charakterizována intenzivní bolesti patek s prvními kroky po spánku nebo odpočinku a typicky podhodnocuje s použitím jako tkáně se zahřeje a se táhne.

Zbytek, led a kontrola Vašich bot

Nejúčinnější domácí lék na bolesti patek způsobené plantární fasciitidou je odpočinek. Vyhněte se zhoršující činnosti. Pro aktivní lidi to často probíhá, chůze po výkonu nebo jiné cvičení s vysokým dopadem. Zvolte náhradu s nízkým nárazem, jako je jízda na kole, plavání nebo veslování. Icing může také pomoci zmírnit příznaky. Jednoduchý způsob, jak zmrznout plantářskou fascii, je obléknout oblouk na mrazenou vodní láhev. Nahraďte staré opotřebované boty novými podpůrnými.

Protahování je klíčem

Podle přehledu plantární fasciitidy v časopise “The Permanente Journal” zima 2014 je protahování plantární fascie nejúčinnější dlouhodobou léčbou plantární fasciitidy. Chcete-li natáhnout plantární fascii, zatímco sedíte, překračujte nohu přes opačné koleno. Uchopte prsty a lehce zatáhněte za natáhnutím oblouku. Na druhou stranu masírujte oblouk, zatímco držíte úsek. Další možností roztažení je pohybovat se nohou na tenisovém míči. Pomocí jednoho nebo obou těchto úseků dokončete tři minuty úseků třikrát denně.

Nezapomeňte na svaloviny

Protahování tele je také důležité a účinné při léčbě plantární fasciitis. Použijte ručník jako řemínek, abyste natáhli tele ze sedící polohy s nohama roztaženými vpředu. Omotat ručník kolem míče nohy a jemně vytáhnout zpět a natáhnout lýtko. Další úsek lýtka lze provést ze stoje. Nakloňte se do zdi nebo zábradlí a podepřete se rukama. Prodlužte postiženou nohu za sebou kolenem rovnou a patou rovnou na podlaze. Dokončete 3 minuty lýtka, třikrát denně.

Pokud máte nadváhu a dekompilaci

Byť s nadváhou nebo obezitou zvyšuje vaše riziko vzniku plantární fasciitidy. Nadváha a ženy středního věku jsou vystaveny vyššímu riziku. Úbytek hmotnosti se doporučuje ke snížení síly na plantární fascii. Posilování cvičení na nohu může také pomoci. Praxe sbírat mramory s prsty pro posílení vnitřních svalů nohy. Začněte s 20 kuličkami na podlaze. Vezměte je 1 až 1 prsty a vložte je do krabice. Kompletní 3 sady.

Kdy vidět doktora

Plantární fasciitis může být pomalé léčení, přičemž trvá až jeden rok nebo déle, než se zcela vyřeší. Ale tyto domácí léky by měly poskytnout určitou úlevu od akutní bolesti. Samotný odpočinek by měl poskytnout významnou úlevu během 7 až 10 dnů. Pokud tomu tak není, objednejte si svého lékaře. Také, pokud vaše bolest neodpovídá klasickému příznaku ranní bolesti v centrální patě, která ustupuje s mírnou aktivitou, může být pěstoun fasciitida viníkem. Poraďte se s lékařem o správné diagnóze.