Dna a čočka

Dna je podle Johns Hopkins Medicine jedním z nejbolestivějších typů artritidy a ovlivňuje odhadovaný dva až pět milionů Američanů. Vyvíjí se, když se hladina kyseliny močové stává nadměrnou a vytváří usazeniny v kloubech, vyvolává bolest, otoky, teplo a zarudnutí. Kromě léčebné léčby může potrava řídit vaše příznaky dietou s nízkým obsahem purinů – přírodních látek, které způsobují produkci kyseliny močové. Čočka může mít prospěch ve vaší stravě několika způsoby.

Výhody

Čočka je bohatá na vlákninu, která podporuje plnost mezi jídly. Zlepšená kontrola chuti k jídlu může usnadnit proces řízení hmotnosti, chránící před příznaky kloubů způsobenými nebo zhoršenými nadměrnými libry. Šošovky také poskytují alternativu s nízkým obsahem tuku, bez cholesterolu, k zdrojům mastných bílkovin, jako je červené maso a sýr s vysokým obsahem tuku. A protože čočka obsahuje méně purinů než maso a mastné ryby, poskytují proteinovou alternativu, která je vhodná pro dny.

Mýty

V minulosti byla pacientům dna doporučována vyhnout se všem potravinám s významným purinovým obsahem. Přestože jsou puriny nižší než živočišné produkty, zelenina bohatá na bílkoviny, včetně čočky, se pokládá za středně vysokou purinu. Ale zatímco strava bohatá na živočišné bílkoviny zvyšuje vaše riziko vzniku dna a výskytu dna, dieta bohatá na zeleninu není. Jinými slovy, čočka není spojena se stejnými riziky dna jako maso. Představa, že dna je způsobena dietními faktory, je také mýtus. Vaše celkové stravovací návyky mohou přispět k vašim příznakům, zvláště pokud máte rodinnou anamnézu onemocnění.

Výzkum

Ve studii publikované v “New England Journal of Medicine” v březnu 2004 výzkumníci analyzovali vztah mezi stravovacími návyky a výskytem dny 47150 mužů, kteří po dobu 12 let nezaznamenali dnu. Během studie bylo zjištěno 730 nových případů dna. Muži, kteří konzumují dietu bohatou na mořské plody a maso, se nejpravděpodobněji vyvinou dny, zatímco mírný příjem purinové bohaté zeleniny nebyl.

Návrhy

Aby se snížila frekvence nebo intenzita symptomů dny, doporučuje v březnu 2006 vydání “Současné stanovisko v revmatologii” omezit alkohol, maso a mořské plody, ale zvýšit mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku a vitamín C. Například polévku z čočky namísto kuřecích nudlí, A nakrájené čočky namísto hovězího masa na rýži. Protože čočka obsahuje více purinů než zelenina s nízkým obsahem bílkovin, nevybírejte si šálku jako hlavní nebo pouze zeleninu každý den. Prohlížení čočky jako zdroje bílkovin je bezpečnější volbou pro řízení dny. Dolní purinová zelenina zahrnuje fazole, mrkev, houby, papriku, cibuli, chřest, vodní kaštany a squash. Další zdroje rostlinných proteinů jsou fazole, tofu, sójové mléko, sójové jogurt a quinoa.