Bolesti hlavy způsobené změnou stravy

Pokud změna ve vaší stravě způsobí nedostatky živin – nebo dehydratace – může dojít k bolestem hlavy. Pokud však jíte dobře vyváženou stravu a stále trpíte chronickými bolestmi hlavy, poraďte se s lékařem, abyste pomohli určit příčinu, která by mohla být zdravotním stavem. Změna vaší stravy tím, že jíte zdravěji, nebude způsobovat bolest hlavy – ale snížení kvality stravy.

Pokud náhle snížíte příjem tekutin a dehydratujete, může dojít k bolesti hlavy. Známky, které jste dehydratovali, mohou zahrnovat žízeň, suchou kůži, závratě, únavu a tmavou barvu moči, podle MedlinePlus. MedlinePlus také konstatuje, že dospělí potřebují denně v průměru asi 3 litry – což odpovídá 12 šálků – vody denně. Celkový příjem vody zahrnuje vodu v potravinách a nápojích, jako je ovoce, zelenina, džusy a mléka.

Drastické řezání příjmu potravy z karbidu je častou příčinou bolesti hlavy. Studie publikovaná v roce 2008 v tématu “Výživa a metabolismus” uvádí, že většina studijních subjektů, kteří sledovali dietu s nízkým obsahem sacharidů obsahující méně než 20 gramů sacharidů denně, zaznamenala bolesti hlavy a zácpa. Proto se snažte konzumovat minimálně 130 gramů sacharidů denně – což je doporučený dietní přípravek pro sacharidy, podle Institutu medicíny. Mezi zdravé zdroje sacharidů patří celá zrna, luštěniny, ovoce, zelenina, ořechy, semena a mléko s nízkým obsahem tuku.

Některé výzkumy naznačují, že nedostatek vitaminu D může souviset s bolestmi hlavy. Revize z roku 2010 publikovaná v časopise Journal of Headache and Pain uvádí, že nedostatek vitamínu D může zvýšit riziko bolesti hlavy a že bolesti hlavy jsou obecně častější v sezónách s méně dostupným slunečním světlem – což je běžný zdroj vitaminu D Proto snížit nebo eliminovat potraviny bohaté na vitamín D – jako jsou ryby, mléko, jogurt, vaječné žloutky a pomerančový džus obohacený o vitamín D a cereální snídaně – ve vaší stravě mohou vést k bolesti hlavy.

Snížení jídel bohatých na hořčík ve vaší stravě může také způsobit bolesti hlavy – dokonce i migrény. Podle recenze z roku 2012 zveřejněného v časopise Journal of Neural Transmission, až polovina pacientů trpících migrénou může být nedostatečná ve stravě s hořčíkem. Zahrnujte proto potraviny bohaté na hořčík – jako jsou ořechy, semena, luštěniny, sója, špenát, mléko, jogurt a obiloviny se sníženým obsahem hořčíku – pravidelně, aby se zabránilo bolesti hlavy.

Kapka kapaliny

Příliš málo sacharidů

Připojení vitaminu D

Nedostatek hořčíku