Bolest u dospívajících

Bolest kyčle je běžným problémem u dospívajících. Podle studie z roku 2005 publikované v “Acta Paediatrica” ​​téměř 7% dospívajících prožívá bolesti kyčle. Příčiny bolesti kyčle se pohybují od mírné až po závažné. Adolescentní bolestivost kyčle je častější u žen, kuřáků a dospívajících, kteří konzumují alkohol. Teenageři s prodlouženou bolestí kyčelního kloubu by měli posoudit lékaři. Při diagnostice příčiny bolesti mohou být kritické vyšetření, jako jsou rentgenové záření, aspirace kloubů a zobrazování magnetickou rezonancí.

Funkční bolest

Zdá se, že nejčastější příčina bolesti kyčle u dospívajících je klasifikována jako “funkční”. Funkční kyčel je typ bolesti, při které nelze jako příčinu bolesti připsat žádnou lékařskou příčinu. Toto je někdy označováno jako “rostoucí bolesti”. Funkční bolesti, byť dráždivé pro teenagery, nejsou vážné. Může to souviset s problémy, jako je úzkost nebo snížené sebevědomí.

Legg-Calvé-Perthesova choroba

Perthesova choroba je důležitou a vážnou příčinou bolesti kyčle u dospívajících. Přestože jsou děti nejčastěji postižené děti ve věku 4 až 9 let, onemocnění může často postihnout i dospívající. Situace se vyskytuje častěji u mužů, kteří si stěžují na postupné zvyšování limp v jedné noze. Toto může následovat bolest v oblasti kyčle, slabiny nebo kolena. Stav je diagnostikován MRI. V závislosti na závažnosti mohou postižení adolescenti vyžadovat zpevnění nebo operaci.

Slipped Capital Femoral Epiphysis

Proklouzaná kapilární femorální epifýza nebo SCFE je onemocnění hlavy femuru. Tato onemocnění často postihuje obézní chlapce ve věku 11 až 15 let. Nemoc pochází z uvolnění růstové destičky z vrcholu stehenní kosti, ke které dochází z neznámých důvodů. Symptomy zahrnují limpení a bolest v bedra. Ačkoli onemocnění se vyskytuje u kyčelního kloubu, může se bolest také cítit v kolenou – často zdrojem zmatku u lékařů, kteří hodnotili pacienta. Stav vyžaduje chirurgickou léčbu.

Další příčiny bolesti kyčle

Akutní přechodná synovitida je krátkodobé onemocnění kyčelního kloubu, ke kterému může dojít po běžném nachlazení. Chlapci ve věku od 2 do 10 let jsou nejčastěji postiženi. Vrozená dysplazie kyčelního kloubu je choroba kyčelního kloubu, která se projevuje při narození. Pokud by nebyly léčeny správně, starší děti a dospívající mohou mít podrážděný a podrážděný růst. Vzácné příčiny bolesti kyčle u dospívajících zahrnují nádory, bakteriální kloubní infekce a revmatoidní artritidu.